Blog

Idealny garnitur - w czym tkwi sekret?
Idealny garnitur - w czym tkwi sekret?

Każdy doskonale wie, że założenie garnituru nie gwarantuje dobrego i eleganckiego wyglądu. Mężczyzna w garniturze może wyglądać zarówno dobrze jak i źle. Od czego to zależy? Od kilku czynników, które część mężczyzn zna i rozumie, część je intuicyjnie wyczuwa, ale są też tacy, którzy nie potrafią ich zdefiniować, a co za tym idzie – zastosować. Te czynniki – lub jak kto woli: warunki – to tytułowy sekret idealnego garnituru. 

czytaj całość
Fanelowy garnitur
Flanelowy garnitur

W 1956 roku wszedł na ekrany amerykański film: The Man in the Gray Flannel Suit (Mężczyzna w szarym flanelowym garniturze) z Gregorym Peckiem w roli głównej. Opowiadał o mężczyźnie, któremu się w życiu powiodło, czego symbolem miał być m.in. fakt, że stać go było na noszenie na co dzień flanelowego garnituru. W trakcie filmu widzowie dowiadywali się wprawdzie, że z tym życiowym powodzeniem to nie do końca prawda, ale przesłanie filmu nie jest przedmiotem naszych rozważań. Chodzi nam wyłącznie o flanelowy garnitur jako symbol wysokiej pozycji społecznej jego posiadacza; wręcz symbol luksusu. Trzeba oczywiście brać poprawkę na czasy, o których film opowiada; w dekadę po zakończeniu wojny, jej skutki były ciągle odczuwalne a zamożność społeczeństw w Europie nie była imponująca. Nawet w Stanach Zjednoczonych, które wojna dotknęła w mniejszym stopniu niż Europę i w których w latach pięćdziesiątych następował niezwykle dynamiczny wzrost standardu życia zwykłych obywateli, flanelowy garnitur to było coś!

czytaj całość
Pitti Uomo 2022
Pitti Uomo 2022

Obecni są na nim wszyscy najważniejsi w modowej branży, a także przedstawiciele firm odzieżowych, znani krawcy, reprezentanci portali i magazynów poświęconych modzie męskiej, fotografowie, influencerzy, oraz wszyscy ci, którzy chcą pokazać światu swoje pomysły na modę męską. Nasza firma – po covidowej przerwie – znów była obecna na tej ważnej imprezie, która dwa razy do roku odbywa się we włoskiej Florencji – przed wiekami epicentrum światowej kultury i sztuki, a dziś jednym z centrów światowej mody. I kolejny raz uzyskaliśmy potwierdzenie, że nasze garnitury mogą bez kompleksów konkurować z garniturami pochodzącymi z pracowni znanych krawców lub ze szwalni znanych marek.

czytaj całość
Lniana koszula
Lniana koszula

Lniana koszula to kwintesencja lata: jest przewiewna, wygodna, modna i piękna. Nadaje się na co dzień do luźnych stylizacji na upalne dni, a także do stylizacji bardziej formalnych – z udziałem marynarki i krawata. Co najmniej jedna lniana koszula powinna się znaleźć w szafie każdego mężczyzny.

 

czytaj całość
Garnitur na lato
Garnitur na lato

Wbrew pozorom, mając na sobie garnitur, w ciepły a nawet upalny dzień, wcale nie musimy przeżywać katuszy. Eleganci odwiedzający targi Pitti Uomo we Florencji, noszą garnitury lub zestawy koordynowane i nie straszne im temperatury przekraczające 30˚C i palące słońce. Ba! Noszą nawet garnitury trzyczęściowe (z kamizelką) i nie wyglądają na ledwie zipiących. W czym zatem tkwi sekret garnituru, który nie powoduje dyskomfortu w bardzo ciepłe dni? Wymieniłbym trzy podstawowe cechy:

czytaj całość
Garnitur wełna-len – idealny na wiosnę i lato
Garnitur wełna-len – idealny na wiosnę i lato

Len jest naturalną tkaniną znaną już w starożytności. Posiada właściwości antybakteryjne i hipoalergiczne, bardzo dobrze chłonie wilgoć, którą szybko odparowuje z włókien, dając poczucie komfortu osobie która ma na sobie składniki garderoby uszyte z tej tkaniny. Charakteryzuje się też dużą oddychalnością i przewiewnością, co czyni go tkaniną idealną na lato.

czytaj całość
Wesele w stylu glamour
Wesele w stylu glamour

Inspiracją do wyboru stroju pana młodego na wesele w stylu glamour, mogą być weselne stroje arystokracji i koronowanych głów w krajach Europy Zachodniej. A tam dreskod jest bardzo jednoznaczny: żakiet lub garnitur żakietowyMęski żakiet to formalny strój dzienny, jednak w Polsce nie cieszący się popularnością. Został u nas zastąpiony przez smoking, który jest wprawdzie strojem wyłącznie wieczorowym ale przyjęło się, ze jedynym wyjątkiem od jego wieczorowego charakteru jest właśnie ślub...

czytaj całość
Wesele w stylu vintage
Wesele w stylu vintage

Styl vintage czyli retro jest stylem bardzo niejednoznacznym. Wiadomo, że chodzi w nim o nawiązanie do przeszłości, ale zupełnie czym innym jest nawiązanie do przeszłości sprzed 50 lat, a czym innym inspirowanie się tym co miało miejsce 100 lub więcej lat temu. Ponieważ lata dwudzieste i trzydzieste ubiegłego wieku były jednym z najbarwniejszych okresów w modzie i obyczajowości, zatem nawiązanie do tych lat wydaje się najbardziej typowe dla stylu vintage.

czytaj całość
Wesele w stylu industrialnym
Wesele w stylu industrialnym

Styl industrialny charakteryzuje się prostotą i surowością, co w głównej mierze dotyczy miejsca, w którym wesele się odbywa. Beton, stal i ściany z nietynkowanej cegły to typowe elementy wystroju wnętrza. Ale styl industrialny rzutuje też na dekoracje, wystrój stołu oraz – w mniejszym stopniu – serwowane potrawy oraz stroje państwa młodych. ndustrialny pan młody powinien postawić na jednorzędowy garnitur w kolorze granatowym, białą koszulę i czarne buty. Bardzo dobrze w industrialny klimat wpisze się garnitur trzyczęściowy lub hybrydowy. Oba wymienione, to garnitury z kamizelką...

czytaj całość
Koszule w paski – hit sezonu
Koszule w paski – hit sezonu

Koszule w paski są mniej formalne od koszul gładkich i nie powinny być stosowane w strojach formalnych, wieczorowych i tych zakładanych na najbardziej uroczyste okazje. Są natomiast wprost wymarzone do dziennych garniturów i wszelkich zestawów kombinowanych (w których marynarka i spodnie są w innym kolorze) oraz do zestawów smart każualowych ....

czytaj całość
Wesele w stylu rustykalnym
Wesele w stylu rustykalnym

Styl rustykalny to mówiąc inaczej: styl ludowy lub wiejski. Charakteryzuje go prostota, sięganie do natury i do przedmiotów, które kojarzą się z wiejskim gospodarstwem z przeszłości takich jak proste drewniane meble, jutowe worki, dębowe beczki, drewniane drabiny, stągwie, koryta i narzędzia do prac gospodarczych. Nieodłącznym elementem stylu rustykalnego są też kwiaty – zarówno żywe, jak i kwiatowe dekoracje z papieru i innych materiałów.

czytaj całość
WAŁKOŃKI, CZYLI ROZWAŻANIA O JĘZYKU MODY MĘSKIEJ
Wałkońki, czyli rozważania o języku mody męskiej

Język polski – w obszarze pojęć dotyczących mody męskiej – pełen jest zapożyczeń. Niektóre z nich są tak bardzo zadomowione w naszym języku, że mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że są zapożyczeniami. Inne – wyraźnie odcinają się swoją obcością. W dodatku często się zdarza, że ten sam element garderoby lub te same buty, miewają różne nazwy, używane zamiennie. 

czytaj całość
Wesele w stylu boho
Wesele w stylu boho

Coraz większą popularność wśród państwa młodych zdobywają śluby i wesela organizowane w z góry założonym stylu. Ów styl przejawia się głównie w charakterze sali weselnej i w dekoracjach, ale może także mieć swoje odzwierciedlenie w daniach i alkoholach serwowanych podczas weselnego przyjęci oraz – co nas najbardziej interesuje – w strojach panny młodej i pana młodego.


czytaj całość
Szary garnitur – klasyka męskiej elegancji
Szary garnitur – klasyka męskiej elegancji

Szary garnitur może przybierać różne postaci. Jeśli będzie to ciemna szarość (zwykło się wtedy mówić o kolorze grafitowym), to garnitur może pełnić rolę garnituru wieczorowego. Taki garnitur, w połączeniu z białą koszulą i czarnymi butami typu wiedenki (czyli oksfordy) i uzupełniony ciemnym krawatem i białą poszetką, będzie się nadawał na bardzo uroczyste okazje wieczorowe – np. wesele, bal, galę, premierę w teatrze lub operze, uroczystą kolację lub ceremonię wręczania nagród.

czytaj całość
Stopniowanie formalności ubioru
Jak dobrać i złożyć poszetkę

Jeśli do Google wpisać frazę: jak dobrać i złożyć poszetkę, to pojawią się setki linków do stosownych tekstów. Dlatego unikałem dotąd poświęcenia całego wpisu wyłącznie temu tematowi, chociaż kwestia składania poszetki przewijała się w większości moich wpisów o charakterze poradnikowym. Jednak ostatnio zainspirował mnie jeden z czytelników...

czytaj całość
Mauris vel turpis sed lectus lobortis
Siedem grzechów głównych koszulowych

Siedem grzechów głównych (łac. septem peccata capitalia) to – jak możemy przeczytać w Wikipedii – tradycyjna chrześcijańska klasyfikacja podstawowych grzechów i wad ludzkich, od których wywodzą się wszystkie inne grzechy/wady. (…) Klasyfikacja ta zainspirowała także światową kulturę i sztukę. Tyle Wikipedia. Wspomniana klasyfikacja zainspirowała także mnie, do sformułowania podstawowych wad i wpadek modowych...

czytaj całość
Lorem ipsum set dolor
Stopniowanie formalności ubioru

Sztuka ubierania się stosownie do okoliczności i pory dnia, jest u nas raczej słabo rozwinięta. Często widzimy ma oficjalnych imprezach wysokiej rangi, tzw. celebrytów ubranych niestosownie albo wręcz niechlujnie! Żyjemy w świecie, w którym na różnych forach internetowych kpi się z tych, którzy zalecają zapinać marynarkę, nie wkładać brązowych butów na wieczorne gale lub nie przychodzić w klapkach na garden party...

czytaj całość
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium