Marynarki half canvas – nowa jakość w sklepie eGARNITUR

Marynarki na płótnie (half canvas) – nowa jakość w sklepie eGARNITUR

Gdy kupuje się marynarkę lub garnitur, na ogół nie ma potrzeby wnikania w ich konstrukcję, sposób szycia itp. Ważne żeby marynarka ładnie leżała i miała właściwie dobrany rozmiar. Warto jednak mieć świadomość, że marynarka dobrze leży i ładnie wygląda wtedy gdy ma odpowiednią konstrukcję i jest dobrze uszyta. A konstrukcje mogą być różne: lepsze lub gorsze. 

Najważniejszym elementem konstrukcji marynarki jest usztywnienie przodów i klap. To usztywnienie znajduje się pod wierzchnią warstwą tkaniny (jest więc niewidoczne) nadając marynarce właściwy jej wygląd i formę. Gdyby go nie było, marynarka zbliżyłaby się wyglądem do swetra lub nawet koszuli a przecież nie o to w marynarce chodzi. Usztywnienie powoduje, że marynarka wygląda elegancko a dodatkowo ma cechę, którą trudno przecenić: maskuje niedoskonałości sylwetki mężczyzny w nią odzianego a uwypukla mocne strony tej sylwetki.

 W tradycyjnym krawiectwie usztywnienie przodów i klap marynarki uzyskiwało się przy pomocy kilkuwarstwowej wstawki zwanej waterunkiem. W skład tej warstwy wchodziło płótno z wplecionym włosiem końskim (tzw. włosianka) oraz tkanina zmiękczająca (zwana feltem) a całość była ręcznie pikowana. I taki waterunek był wstawiany pod przednie poły marynarki i był wywinięty na klapy. To dlatego marynarkach szytych u krawca klapy nie przylegają ściśle do torsu jakby były przyklepane, ale lekko odstają tworząc łagodny łuk.

 

 Klapy marynarki tworzą łagodny łuk dzięki włosiance; końskie włosie wplecione we włókna lnu zapewnia sztywność, która nie pozwala klapom przylegać do marynarki.

 

Gdy garnitury zaczęto szyć na skalę przemysłową, pracochłonny waterunek został zastąpiony klejonką czyli warstwą specjalnej tkaniny syntetycznej (tzw. flizeliny) przyklejaną do tkaniny garnituru od wewnętrznej strony. Taka technologia jest powszechnie stosowana w masowym szyciu garniturów gdyż jest tania a uzyskane usztywnienie jest wystarczająco dobre. Przeciętny użytkownik marynarki/garnituru nie jest w stanie dostrzec różnicy pomiędzy klejonką a konstrukcją na płótnie.

Przeciętny klient różnicy nie dostrzeże, ale klient wymagający i wyedukowany modowo – już tak. Dlatego wymyślono system pośredni pomiędzy ręcznym szyciem u krawca z użyciem opisanego powyżej waterunku, a szyciem masowym z klejonką. Ten system nazwano half canvas i polega on na tym, że garnitury/marynarki nadal są szyte w dużych seriach w przemysłowych szwalniach, ale ich konstrukcję uszlachetniono zastępując klejonkę włosianką.

 Marynarka demonstracyjna, ukazująca istotę systemu half canvas. Uszywnienie przodów i klap (które jest normalnie ukryte pod tkaniną wierzchnią) naszyto – z jednej strony marynarki – na wierzch.

 

Warto dodać, że jest jeszcze odmiana powyższej metody – zwana full canvas – w której włosianka sięga do samego dołu marynarki, a nie do talii, jak to ma miejsce w metodzie half canvas. Konstrukcję full canvas należałoby uznać za szlachetniejszą od half canvas, jednak z punktu widzenia użytkowego, różnica między nimi jest bardzo mała.

Ponieważ nasza firma ma ambicje sięgania po najwyższe standardy jakościowe, marynarki w konstrukcji half canvas zagoszczą na stałe w garniturach najbardziej prestiżowej linii naszych garniturów, czyli w kolekcji JAN ADAMSKI. Z czasem wszystkie garnitury tej kolekcji będą miały marynarki w konstrukcji half canvas. Sukcesywnie wymieniane będą garnitury, które są w ciągłej sprzedaży, zaś wszystkie nowe garnitury będą już wyłącznie half canvas. Jesienią 2024 roku planujemy wprowadzenie do sprzedaży sześciu nowych garniturów flanelowych, w tym jednego – dwurzędowego. I co najważniejsze: ceny garniturów half canvas nie będą wyższe niż garniturów klejonych.

 

Zanim jednak half canvas trafi do kolekcji JAN ADAMSKI, postanowiliśmy przetestować tę technologię w garniturze z kolekcji Wełna 100%.

Aktualnie jest dostępny garnitur FREDERICO half canvas.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium